Zakony w biednych krajach

W ramach działań zakonów mają one szczególne znaczenie w bardziej biednych krajach, gdzie wsparcie dla wielu społeczności ze strony kościoła nabiera znacznie ważniejszego charakteru, co między innymi wynika z faktu, że zakony w takich miejscach prowadzą wiele ważnych ośrodków związanych choćby z edukacją czy szpitali. W krajach biednych zakonnicy nie tylko prowadzą misje ewangelizujące, ale również działają w ramach wsparcia dla danych społeczności. Z tego powodu znaczenie a jednocześnie widoczność takich zakonów w krajach afrykańskich czy też w krajach Łacińskiej Ameryki. W Europie takie działania ze strony zakonów również są prowadzone, ale ze względu na znacznie wyższy poziom życia są one znacznie mniej ważne dla poszczególnych osób w społeczeństwie. Jednak takie działania są również ważnym elementem misji kościoła. Trzeba również brać pod uwagę, że działania zakonników w wielu krajach wiąże się również z wieloma zagrożeniami dla nich włącznie z zagrożeniami związanymi z utratą życia w sferach wojny.