Szpitale prowadzone przez zakony

Wiele zakonów prowadzi różnego rodzaju działania społeczne. W tym względzie wiele zakonów prowadzi szpitale, które szczególnie duże znaczenie mają w krajach, które są biedne. Dotyczy to między innymi krajów afrykańskich czy też krajów w Ameryce Łacińskiej. Obecnie zakony są miejscami, które mogą mieć bardzo różny charakter, ale nadal są to miejsca, które są otwarte dla osób świeckich, które chcą działać w ramach działań kościołów czy instytucjonalnych religii. Jednocześnie poszczególne zakony mogą mieć bardzo różny charakter, gdzie wiele z nich jest zamkniętych dla świata w części czy całości, co dotyczy kontemplacyjnych zakonów. Z drugiej strony są również zakony, w których zakonnicy uzyskują również święcenie kapłańskie. Poszczególna zakony bardzo różnią się w zakresie tego na jakich zasadach działają a wiele zasad, na których działają poszczególne zakony zostało ustalonych jeszcze w okresie średniowiecznym, gdy występował najbardziej intensywny rozwój zakonów europejskich związanych z chrześcijaństwem.