Misja współczesnych zakonów

Współczesne zakony działają podobnie, ale nieco inaczej w stosunku do zakonów, które działały w okresie ich powstania a jednocześnie w okresie rozwoju. W początkowym okresie istnienia zakonów miały one znacznie ważniejszą rolę. Wynikało to między innymi z faktu, że w zakonach działały osoby świeckie, które jednocześnie nie wchodziły bardzo często w strukturę kościoła, gdyż w zakonach nie ma obowiązku decydowania się na święcenia. Obecnie w zakonach również działają osoby świeckie, które jednocześnie nie mają święceń. W przypadku męskich zakonów w zależności od ich charakteru w wielu z nich możliwe jest uzyskanie święceń. Nie dotyczy to katolickich zakonów dla kobiet. Współczesne zakony realizują wiele działań bardzo ważnych z punktu widzenia misji kościołów. Po pierwsze dotyczy to realizowania misji ewangelizacyjnych. Jednocześnie wiele zakonów zajmuje się również działaniami społecznymi, które dotyczą między innymi prowadzenia szkół, szpitali czy hospicjów. Jednocześnie wiele zakonów zajmuje się również prowadzeniem fundacji.