Franciszek i jego przemiana

Kiedy Franciszek wrócił do domu poczuł się zupełnie inaczej i oderwał od grzesznego świata i przyjaciół, zaczął się naprawdę bardzo modlić, a przy tym zrozumiał, że trędowaci także zasługują na szacunek, że są takimi samymi ludźmi jak i on sam. W pewnym momencie Franciszek wszystko zrozumiał, kiedy Pan objawiał mu się i zrzekł się wszystkiego co odziedziczył po Ojcu na rzecz kościoła. Stał się w praktycznie w jednej chwili pustelnikiem, a także zaczął prowadził głęboką i bolesną pokutę. Zaczął potem między innymi budować kościoły, np. S. Damiano, S. Pietro della Spina i S. Maria degli Angeli. Właśnie w tym momencie każdy obywatel Asyżu zaczął mieć skrajne uczucia co do osoby Franciszka, niektórzy zaczęli go bardzo podziwiać, u innych z kolei budził wielki wstręt. Po pewnym czasie poczuł w sobie powołanie, a także że musi wypełniać konkretną misję. No i nagle, kiedy tylko to zrozumiał porzucił dotychczasowe ubrania, a przy tym zaczyna nakładać na siebie nowe: tunikę łudzącą przypominającą krzyż, a do tego przepasanie się białym sznurem. Dzięki temu swojemu całemu życiu nawrócił całe mnóstwo osób, którzy kiedyś lekceważyli sobie kościół. Nawet przyłączyli się do niego inni ludzi, chociażby Bernard Quintavalle, który założył słynny zakon bernardynów, a także Piotr Catani. W 1209 roku dzięki aprobacie papieża Innocentego powstał pierwszy zakon Braci Mniejszych. Można powiedzieć, ze całe życie Św. Franciszka było skierowane na podróże po Włoszech, a także nawracanie ludzi i pokutowanie. Święty Franciszek zmagał się bardzo długo z wieloma chorobami, a pod koniec swojego życia miał bardzo chore oczy. Zmarł w 1226 roku, kiedy ukończył 45 lat w Porcjunkuli.